Evde Stock Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanma

Evde stock fotoğrafçılığı yaparak para kazanma yöntemi gelirinizi artırmaya yönelik sizin için bir evden para kazanma kaynağı olabilmektedir.

Fotoğraflarınızı bir reklamda kullanılmak ya da bir yazıyı desteklemek amacıyla kullanılabilecek görselleri fotoğraf sitelerine yükleyebilirseniz, ihtiyaç duyulduğunda bu stock fotoğraf sitelerinden görseller indirilmektedir. Bu sitelere fotoğraflar kimi zaman amatör kimi zaman da uzman fotoğrafçılar tarafından yüklenmektedir. Bu iş koluna da stock fotoğrafçılığı denmektedir.

Evde Stock Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanma

Süreci ise fotoğrafları çektikten sonra sitelere yüklenmesiyle hemen para kazanmaya başlayacağınızı düşünmek biraz işi basite indirgemek gibi olabilecektir.

Öncelikle fotoğrafların oldukça yüksek kalitede olması, açı ve ışık açısından da iyi olması gerekmektedir. Çekmiş olduğunuz fotoğraf her şey olabilir; doğa, aile, ev, meyve, eşya, manzara gibi birçok şeyin fotoğrafını çekip bu sitelere yükleyerek fotoğraflarınızın satılmasını sağlayabilirsiniz.

Evde Stock Fotoğrafçılığı

Evde stock fotoğrafçılığı yaparak para kazanma işinde nelerin en çok talep edildiğini bilmek, reklamlarda, web sitesinde ya da bir afişte kolaylıkla kullanılabilir olmasını sağlamak ve ona göre yol izlemek sizin için oldukça iyi bir yöntem olacaktır.

Ancak fotoğraflarınızda yer alan kişilerden mutlaka izin almanız gerekmektedir. Bu tarz stock sitelerinde de bunun için bir model sözleşmesi bulunmaktadır. Bu sözleşme imzalanmadığı sürece kimsenin fotoğrafını kullanamazsınız. Etik olarak da doğru değildir.

Çektiğiniz fotoğrafları stock fotoğraf sitesine yüklemeniz için üyelik şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Sitenin belirttiği koşul ve kalitede olması gerekmektedir. Aynı zamanda fotoğrafların arama sonuçlarında çıkabilmesi için uygun bir etiketleme ve açıklamalar yapmak öne çıkması açısında oldukça faydalı olacaktır. Sizin siteye yüklemenizden sonra sitenin onay vermesiyle sitede tam olarak görseli yer alacaktır.

Ardından sitenin sunduğu şartlara göre satılan her görselden belli bir komisyon alabilirsiniz. Ne kadar çok görsel satılırsa o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Yüklediğiniz görselin boyutuna, kalitesine göre alacağınız komisyon değişmektedir. İyi bir makine ve ekipman ile profesyonelce çekilmiş birçok fotoğrafı sitelere yükleyerek daha çok para kazanabilirsiniz. Hatta dilerseniz fotoğrafçılık kurslarına da katılıp kendinizi geliştirebilirsiniz.